Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wales

Oficiální název: Wales
Hlavní město: Cardiff
Počet obyvatel: 2,9 mil.
Rozloha: 20 779 km2
Měna: libra Šterlinků (GBP) = 100 pencí
Úřední jazyk: angličtina

 

Obyvatelstvo
Převážnou část obyvatelstva tvoří Walesané, dále zde žijí Angličané, Skotové a Irové. Asi třetina obyvatelstva jsou přívrženci anglikánské státní církve a 14% jsou presbytariáni. Dalším užívaným jazykem kromě angličtiny je velština, která ale pomalu upadá v zapomnění.

Ekonomika
Po druhé světové válce se celá Velká Británie dostala do hospodářské krize, kterou se podařilo zastavit až v 90. letech. Průmysl je zaměřen hlavně na výrobu oceli, textilu a loďařství. Představuje čtvrtinu HDP. Nejdůležitějším odvětvím je sektor služeb. Množství finančních prostředků získává země také především z cestovního ruchu.

Dějiny a kultura
Území Walesu je osídleno od prehistorických dob. První historické záznamy o osídlení jsou od Římanů, kteří dobývali Wales již v roce 48 př.n.l. Ti také do země přinesli křesťanství. Velšané byli nuceni neustále bojovat s Angličany, Vikingy a také Normany. V roce 1535 byl Wales připojen k Anglii. V 18. století probíhala průmyslová revoluce, která měla za následek velký příliv obyvatelstva, obrovskou industrializaci a poangličtění několika velšsky mluvících oblastí. Životní a pracovní podmínky dělníků pracujících v tomto průmyslu však byly žalostné, což vedlo k řadě povstání. V roce 1926 vznikla waleská nacionalistická strana a v roce 1955 byl Cardiff zvolen hlavním městem. V roce 1998 proběhlo referendum, kde Walesané souhlasili s částečnou samosprávou.

Geografie
Wales je částečnou autonomní zemí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Rozprostírá se západně od ostrova Velká Británie. V blízkosti pobřeží Walesu se nachází několik ostrovů, z nichž největší je Anglesey. Povrch Walesu je převážně hornatý, nejvyšším pohořím je Snowdon se stejnojmennou nejvyšší horou měřící 1085 metrů. V centrálním Walesu stoupá Kambrické pohoří. Tato země má krásnou a rozmanitou krajinu. Najdeme zde rozlehlé louky, hluboká zelená údolí i horské štíty.

Cardiff – cestování časem

Cardiff – cestování časem

Cardiff je město poklidné a přitom živé, historické a přitom moderní. Vedle okázalého Cardiffského hradu zdobeného mnoha střědověkými prvky a romantickými detaily stojí futuristický Millenium Stadium, který připomíná vesmírný koráb. Kontrastů je tu víc, ale celek působí velmi příjemně.

celý článek

 

Beaumaris Castle – dobyvatelé neměli šanci

Beaumaris Castle – dobyvatelé neměli šanci

Ozdobou města Beaumaris, které se nachází na ostrově Anglesey v Severním Walesu, je stejnojmenný středověký hrad. Vystavět jej nechal král Eduard I. a přestože nebyl nikdy dokončen, je považován za mistrovské dílo. Jde totiž o unikátní tzv. koncentrický či multiplexový hrad – zjednodušeně řečeno, je hradem ve hradě.

celý článek

 

Národní Park Snowdonia

Národní Park Snowdonia

Národní Park Snowdonia je mezi horaly znám svými krásnými skalnatými horami, nádhernou přírodou a drsným pobřežím. V malebných údolích se rozkládají malé vesničky s typickými břidlicovými domky, útulnými hospůdkami a všudypřítomnými ovcemi. Pokud máte rádi horskou turistiku, lezení nebo dálkové či extrémní horské cyklostezky, Snowdonia je to pravé místo pro vás.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko