Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wales - základní informace

Oficiální název: Wales
Hlavní město: Cardiff
Počet obyvatel: 2,9 mil.
Rozloha: 20 779 km2
Měna: libra Šterlinků (GBP) = 100 pencí
Úřední jazyk: angličtina

 

Obyvatelstvo
Převážnou část obyvatelstva tvoří Walesané, dále zde žijí Angličané, Skotové a Irové. Asi třetina obyvatelstva jsou přívrženci anglikánské státní církve a 14% jsou presbytariáni. Dalším užívaným jazykem kromě angličtiny je velština, která ale pomalu upadá v zapomnění.

Ekonomika
Po druhé světové válce se celá Velká Británie dostala do hospodářské krize, kterou se podařilo zastavit až v 90. letech. Průmysl je zaměřen hlavně na výrobu oceli, textilu a loďařství. Představuje čtvrtinu HDP. Nejdůležitějším odvětvím je sektor služeb. Množství finančních prostředků získává země také především z cestovního ruchu.

Dějiny a kultura
Území Walesu je osídleno od prehistorických dob. První historické záznamy o osídlení jsou od Římanů, kteří dobývali Wales již v roce 48 př.n.l. Ti také do země přinesli křesťanství. Velšané byli nuceni neustále bojovat s Angličany, Vikingy a také Normany. V roce 1535 byl Wales připojen k Anglii. V 18. století probíhala průmyslová revoluce, která měla za následek velký příliv obyvatelstva, obrovskou industrializaci a poangličtění několika velšsky mluvících oblastí. Životní a pracovní podmínky dělníků pracujících v tomto průmyslu však byly žalostné, což vedlo k řadě povstání. V roce 1926 vznikla waleská nacionalistická strana a v roce 1955 byl Cardiff zvolen hlavním městem. V roce 1998 proběhlo referendum, kde Walesané souhlasili s částečnou samosprávou.

Geografie
Wales je částečnou autonomní zemí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Rozprostírá se západně od ostrova Velká Británie. V blízkosti pobřeží Walesu se nachází několik ostrovů, z nichž největší je Anglesey. Povrch Walesu je převážně hornatý, nejvyšším pohořím je Snowdon se stejnojmennou nejvyšší horou měřící 1085 metrů. V centrálním Walesu stoupá Kambrické pohoří. Tato země má krásnou a rozmanitou krajinu. Najdeme zde rozlehlé louky, hluboká zelená údolí i horské štíty.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko