Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

St. Davids - nejmenší velkoměsto ve Velké Británii

St. Davids, místo o něco málo větší než vesnice a přesto je velkoměstem. Označení „city“ smí užívat díky prastaré katedrále, ve které jsou údajně uloženy ostatky patrona Walesu svatého Davida.

V Británii mohou oznažení „city“ užívat pouze místa, která dostala povolení od koruny nazývat se velkoměstem. Dříve to byla prakticky všechna města, ve kterých stála katedrála a sídlil v nich biskup. Dnes zůstalo velkoměsty v tomto slova smyslu pouze několik málo míst, ve kterých se dochovaly starobylé katedrály (např. Canterbury, Winchester, Salisbury).

Atraktivní městečko St. Davids leží na nejzápadnějším poloostrově Velké Británie, v kraji Pembrokeshire. Na mapě ho najdete mezi městy Haverfordwest a Fishguard. Kromě místní katedrály, která sem přivede nejvíce turistů, je vyhlášený také zdejší dobrý chleba (který v Anglii zdaleka není samozřejmostí), alkoholický mošt cider nebo výborná tradiční lidová zmrzlina. Návštěvníci rádi posedí v některé z hospůdek a zpravidla utratí nějakou tu libru v některém z mnoha typických obchůdků s lidovými řemeslnými výrobky. V St. Davids se pravidelně konají hudební festivaly, řemeslné výstavy, výstavy umění a hraje se přírodní divadlo. Městečko se pyšní čtyřmi krásnými plážemi s bílým pískem a pobřežní stezkou pro turisty. Lodí se odtud můžete vypravit například k ostrovu Ramsey a pozorovat tam lachtany.

Dominantou městečka je však už stovky let katedrála zasvěcená svatému Davidovi. Na svém místě stojí od 12. století. Prý má za ta dlouhá staletí už různě hnuté zdivo, a tak cesta k oltáři mírně stoupá a boční stěny se od sebe zase vzájemně odklánějí. Uvnitř katedrála ukrývá spoustu cenných historických artefaktů, včetně schránky, ve které jsou údajně uloženy ostatky samotného svatého Davida a dalších světců. Zajímavý je také původní dřevěný strop. V těsném sousedství katedrály stojí trosky mohutného biskupství.

Nejvíce rušno bývá v St. Davids tradičně 1. března, kdy se ve Velké Británii slaví den svatého Davida. „Velšané“ si v tento den připínají na šaty květ narcisu, který je národní květinou Walesu. Vyvěšuje se také vlajka svatého Davida, která se občas používá místo národní vlajky. 

Pokud se rozhodnete St. Davids navštívit, určitě si naplánujte delší volno a spojte prohlídku města s cestou po Walesu. Ten je známý především svou nádhernou přírodou a třemi národními parky. Hory na severu, jezera ve středu země a zelená údolí na jihu nabízí nekonečné možnosti vyžití. Pokud vás přitahuje spíše velšská kultura, vypravte se do země o prázdninách a navštivte jeden z mnoha jedinečných letních festivalů.

Autor: LuK

Článek byl zobrazen 6 979 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko